Triathlon i kolarstwo – depilacja ostatni krzyk mody

Blog Powrót

Z pewnością wiele osób zastanawia się, dlaczego sportowcy uprawiający kolarstwo i triathlon decydują się na depilację. Czy chodzi jedynie o względy estetyczne, a może także o opory powietrza podczas jazdy? Sporo w tym prawdy, ale to nie koniec przyczyn. Chodzi bowiem również o regenerację oraz urazowość tym w sporcie. Depilacja ułatwia przeprowadzenie masaży i wprowadzanie przez skórę składników aktywnych w postaci kremów lub żeli. Depilacja jest niezmiernie istotna przy wywrotkach, gdyż ma duży wpływ na łatwe i skuteczne opatrywanie ran oraz powstałych skaleczeń.

Depilacja jako popularny zabieg wśród kolarzy i triathlonistów

Depilacja a wyniki i estetyka

Bardzo często na zawodach sportowych setne czy tysięczne części sekundy decydują o wygranej. Sportowiec powinien zrobić zatem wszystko, co możliwe, aby te ułamki sekund zadziałały na jego korzyść. W związku z tym, sportowiec powinien między innymi poddać się depilacji. Zabieg ten zmniejsza bowiem opór powietrza, jaki powstaje podczas ruchu. Dlatego gładkość skóry ma znaczenie dla zdobywania trofeów i bicia rekordów szybkości i wytrzymałości. Pozbycie się owłosienia ma zatem korzystny wpływ na powiększenie możliwości sportowca. To bardzo ważne, zwłaszcza dla zawodników ze światowej czołówki.

Depilacja kolarzy i triathlonistów ma również aspekt estetyczny, gdyż współczesna moda oraz wizerunek sportowca są silnie nastawione na eksponowanie gładkiego i umięśnionego ciała. Ponieważ sportowcy to często idole dla wielu ludzi, osoby te – wzorem gwiazd, które podziwiają – decydują się na depilację całego ciała. Poddanie się zabiegowi usuwania zbędnego owłosienia nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku, zabiegi nie są nieprzyjemne i – przede wszystkim – na długo pozwalają cieszyć się gładką skórą.

Warto, myśląc o depilacji, postawić na długotrwałe rozwiązanie problemu i zafundować sobie zabieg usunięcia zbędnego owłosienia laserem.

Bezpieczeństwo dla sportowca

Depilacja – choć to wcale nie takie oczywiste – wpływa na bezpieczeństwo sportowców, zwłaszcza podczas zawodów. Nieodłącznym, choć niepożądanym, elementem kolarstwa i triathlonu są kontuzje, rany i skaleczenia. Niejednokrotnie urazy mają dużą powierzchnię, przez co gorzej się goją oraz utrzymywać w czystości. Pamiętajmy, że owłosione nogi lub przedramiona będzie zdecydowanie trudniej opatrzyć niż gładkie.

Na zranienia w pierwszej kolejności zazwyczaj przyklejane są plastry, które potem trzeba oderwać. Odrywanie plastrów zdecydowanie lepiej wykonać na skórze pozbawionej włosków. Powód jest prosty: oderwanie plastra jest mniej nieprzyjemne. Warto też pamiętać, że depilacja kolarzy i triathlonistów przyczynia się również do ułatwienia ewentualnego oczyszczania zabrudzonych ran. Rany te u sportowców, którzy nie poddali się depilacji, mogą być wypełnione włosami i materiałem nieorganicznym lub biologicznym. Oczyszczenie miejsca kontuzji bywa w grupie osób niepoddających się depilacji zdecydowanie trudniejsze, a ryzyko, że akurat rana będzie zawierać drobiny materiału, których nie da się usunąć, jest wyższe przez co może dojść do nieuchronnej infekcji.

Bardzo ważnym elementem odpowiedniego dla sportowca stylu życia, oprócz intensywnych treningów i diety, jest również aspekt odnowy biologicznej. Sportowcy są poddawani specjalistycznym masażom i innym zabiegom, podczas których aplikowane są maści i kremy o działaniu regenerującym, przeciwbólowym czy relaksującym. Preparaty te zdecydowanie łatwiej aplikuje się na gładką skórę – szybciej się wchłaniają oraz lepiej działają. Nie drażnią też skóry przy mieszkach włosowych. Daje się to zauważyć szczególnie po przeprowadzeniu depilacji woskiem lub laserowej i porównaniu uzyskanych efektów ze skórą niepoddaną depilacji.

Wentylacja i higiena

Bardzo ważna dla naszego organizmu jest termoregulacja, zwłaszcza w upalne dni i dodatkowo przy wysiłku fizycznym. Skóra gładka znacznie lepiej oddycha. Chociaż można narzekać na nadmierne pocenie się, to właśnie dzięki temu mechanizmowi organizm zostaje schłodzony i jest zdolny do jeszcze intensywniejszego wysiłku. Owłosiona skóra zdecydowanie gorzej odparowuje wodę, a co za tym idzie – zostaje mniej skutecznie schłodzona.

Jest jeszcze jeden minus nieogolonych nóg u kolarzy i triathlonistów: do włosków na skórze, w dodatku silnie spoconej podczas zawodów, przykleja się wszystko, co fruwa w pobliżu asfaltu. Ponadto po zawodach zdecydowanie łatwiej można się odświeżyć, mając skórę wydepilowaną. 

Zapraszamy do Easy Waxing na męską depilację woskiem i depilację laserową

Woman Newsletter
Waxing always on time

Zawsze na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.