O sposobach na wrastające włoski po depilacji słów kilka

Blog Powrót

Zwłaszcza ostatnimi czasy depilacja nie jest już jedynie postrzegana jako sporadyczne preludium do wymarzonych wakacji, ale także jako sposób na zadbanie o własne samopoczucie. Mimo wszystko, usunięcie niechcianych włosków z wybranych partii ciała dla niektórych może wiązać się z przykrymi i nieraz wstydliwymi dolegliwościami, o których boimy się podzielić z innymi – a co za tym idzie otrzymać odpowiednią pomoc.

Czy po wykonanej depilacji odczuwasz mocne swędzenie skóry? Masz wrażenie, że zabieg nie został wykonany dokładnie, ponieważ kilka włosków jest widocznych pod skórą? Po depilacji pojawiają się czerwone kropki, w których zbiera się ropa?

Opisane dolegliwości nie muszą świadczyć o błędnie wykonanym zabiegu. Odpowiedź twierdząca na którekolwiek z wyżej wymienionych pytań może wskazywać na naturalną predyspozycję klienta do wrastających włosków.

Wrastające włoski – na czym to polega?

Z pewnością jest to bolączka, z którą boryka się szereg kobiet oraz mężczyzn na co dzień. Mianowicie za sprawą wykonanej depilacji odrastające włoski stają się naturalnie cieńsze oraz miękkie. W związku z tym, podczas odrastania nie są one w stanie pokonać bariery jaką jest zrogowaciała skóra naszego ciała. Niestety, ale nawet tak trudne warunki nie są w stanie powstrzymać włosa przed rośnięciem – to byłoby zbyt piękne żeby było prawdziwe. Zamiast tego on dalej rośnie skręcając się w małą spiralkę, ale pod cienką warstwą naskórka.

Skóra w tym obrębie niewątpliwie zacznie nam nadawać sygnał SOS tzn. stanie się czerwona, będzie nas swędzieć co świadczy o powstaniu stanu zapalnego, fachowo nazywanym zapaleniem mieszka włosowego. Głębokie wrośniecie włoska może prowadzić nawet do wydzielania się ropy. Wrastające włoski występują najczęściej na partiach ciała, które długotrwale są uciskane przez ubranie oraz poddane są tarciu czyli pachy, bikini, pachwiny oraz nogi.

Peelingowa pierwsza pomoc

W żadnym bądź razie nie powinniśmy zostawić wrastających włosków samych sobie. Zauważywszy pierwsze oznaki warto postawić na sprawdzone domowe sposoby z dziada pradziada.

Tu najczęściej stosowanym środkiem jest wykonywanie regularnego peelingu. Jaki wybrać? Jakikolwiek! Obowiązuje pełna dowolność ograniczona jedynie przez Twoje własne preferencje. A wybór sam w sobie jest niemały – od własnoręcznie wykonanych scrubów np.: z fusów lub ziaren kawy, gruboziarnistej soli morskiej aż po kosmetyki dostępne w drogeriach czy też salonach kosmetycznych.

Pamiętajmy jednak, że peelingowanie rządzi się własnymi prawami. Po zdecydowaniu się czym będziemy pielęgnować skórę musimy być w tym postanowieniu regularni. Powinniśmy złuszczać naskórek co najmniej raz w tygodniu. To właśnie dzięki drobinkom peelingu usuwana jest wierzchnia warstwa zrogowaciałego naskórka, dzięki czemu odrastające włoski mają kolokwialnie większą „siłę przebicia”. Scrub najlepiej zastosować na wieczór przed planowaną depilacją, gdyż pomaga to uzyskać gładką skórę po zabiegu. Natomiast, po woskowaniu powinniśmy dać skórze chwilę, około 72 h, na regenerację nim będzie można ponownie przystąpić do ścierania martwego naskórka.

Żarty się skończyły… Trudniejsze przypadki wrastania włosków – co na nie poradzić?

Niestety, ale jeżeli chodzi o ciężkie problemy z wrastającymi włoskami to stosowanie jedynie peelingów może nie wystarczyć. Następnym krokiem jest zastosowanie preparatów zmiękczających, w których składzie znajduje się mocznik lub aspiryna gwarantująca działanie przeciwzapalne i łagodzące obrzęki. Większość z nich można stosować dopiero 3 dni od wykonanej depilacji, 2 razy dziennie (rano i wieczorem) przez maksymalnie 2 tygodnie.

DEPILEVE FOLISAN

W salonie znajdziemy szereg produktów zalecanych stricte w walce przeciwko wrastającym włosom. Wśród nich znajdziemy Depileve Folisan będący preparatem o płynnej konsystencji. W jego składzie znajduje się kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwzapalnie i złuszczająco tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia zapalenia mieszka włosowego. Aplikator roll-on jest nie tylko hitem estetycznym, gdyż fiolka preparatu przypomina błyszczyk, ale także umożliwia precyzyjną i wygodną aplikację specyfiku.

folisan na wrastające włoski

XERIAL 30

Przeznaczony dla osób z szorstką skórą, skłonnością do rogowacenia mieszkowego oraz wrastających włosków. Składnikami aktywnymi tej substancji są: 30% mocznik, 1% kwas salicylowy, proteazy, seryna, histydyna, alantoina, masło Karité, witamina B5. Po kuracji można spodziewać się następujących efektów: eliminacja szorstkości skóry, wygładzenie, zmiękczenie, długotrwałe nawilżenie. (Foto: strona producenta SVR Polska).

svr-30

XERIAL 50

Stężenie mocznika w tym preparacie wynosi 50%, jest on przeznaczony do pielęgnacji stóp, jednak doskonale się sprawdza, w przypadku mocno zrogowaciałej skóry, również na innych partiach ciała. Ma dokładnie takie samo działanie jak Xerial 30. (Foto: strona producenta SVR Polska).

xerial-50

Bump eRaiser

Dla tych, którzy cenią różnorodność polecamy kompleksową serię kosmetyków na wrastające włoski Bump eRaiser. Wśród niej znajdziemy Medi Paste, czyli skoncentrowaną pastę przeciwko wrastającym włoskom do stosowania miejscowego bezpośrednio po depilacji. Z kolei Cool Splash, jak nazwa może na to wskazywać, gwarantuje powiew przyjemnego chłodu na podrażnienia skóry związane z depilacją. Kompleksową ochronę uzupełnia Triple Action Lotion, dzięki któremu odrastające włoski są zdecydowanie słabsze i wolniej odrastają. Możemy z niego korzystać zarówno przed jak i po zabiegu a jego balsamowa formuła umożliwia łatwą aplikację.

SVR GOMMAGE

Kolejny z doskonałych produktów SVR, tym razem w formie peelingu. Świetny dla bardzo suchej skóry, zwłaszcza przed zabiegiem depilacji. W jego składzie znajdują się: mikrosfery polietylenowe, 10% mocznik, delikatna baza myjąca bez mydła. Kosmetyk ten łączy właściwości peelingu mechanicznego (błękitne, polietylenowe mikrosfery) i peelingu chemicznego (mocznik) delikatnie usuwa martwy naskórek, wygładza skórę, poprawia wchłanianie preparatów nawilżających, sprawia, że skóra staje się miękka i delikatna. (Foto: strona producenta SVR Polska).

SVR-Gommage

Hive z aspiryną

Uniwersalny preparat zapobiegający bolesnemu wrastaniu włosów. Dzięki zawartości kwasu acetylosalicylowego (aspiryna), jest skutecznym środkiem zapobiegawczym, przeciwzapalnym, zmniejszającym nabrzmienie dookoła wrastającego włosa. Przyspiesza gojenie skóry, po każdej depilacji, nawet maszynką do golenia. Polecany również, po goleniu dla panów. Ma formę sprayu, więc łatwo się go rozprowadza po każdej powierzchni skóry. (Foto: Strona producenta Hive of Beauty).

hive

Profesonalna pomoc

Czasem problem wrastających włosków jest na tyle poważny, że domowe metody zapobiegania nie przynoszą rezultatów i konieczne jest rozpoczęcie terapii, która wyeliminuje przykre swędzenie i nieestetyczny wygląd skóry. Takim remedium jest mechaniczna terapia złuszczająca wykonywana za pomocą sprzętu do mikrodermabrazji pod czujnym okiem specjalisty.

Jak w teorii wygląda procedura? W przypadku wrastających włosków za pomocą sprzętu i diamentowych nakładek głowicy usuwane są martwe komórki z wierzchniej warstwy naskórka z problematycznego obszaru. Umożliwia to włosowi szybsze przebicie się przez skórę. Żeby wzmocnić działanie zabiegu można posłużyć się dodatkowo kwasami AHA, które mają właściwości złuszczające i nawilżające. Przyczyniają się one również do tego, że skóra staje się cieńsza co dodatkowo ułatwia wydostanie się włosków. Dla niewtajemniczonych chcielibyśmy podkreślić, że wykonanie serii zabiegów na wrastające włoski także służy poprawie „wchłanialności” skóry, dzięki czemu kosmetyki stosowane po odbytej terapii szybciej przedostaną się do głębszych warstw skóry.

Mimo wszystko uczulamy, że klienci nie zawsze po pierwszym zabiegu pozbywają się problemu całkowicie. Pamiętajmy, że terapia to proces wymagający serii przynajmniej 4-5 zabiegów. Dla wytrwałych przynosi naprawdę świetne i zauważalne efekty oraz zapewnia spokój z wrastającymi włoskami na długi czas.

Zapobiegajmy a nie tylko przeciwdziałajmy

Najczęściej jak włosek wrasta tuż pod powierzchnią naskórka nachodzi nas ochota, żeby od razu samodzielnie wyciągnąć go na zewnątrz. Jest to całkowicie naturalne. Igła, pęseta, paznokieć – ile ludzi tyle sposobów. Polecamy jednak powściągnąć takie zapędy, gdyż są nie tylko mało higieniczne, ale mogą przyczynić się do zwiększenia podrażnień.

Ryzyko występowania wrastających włosów możemy zmniejszyć regularnie korzystając z dobrodziejstw depilacji zastosowując się do wszystkich zaleceń. Główną rolę gra tutaj odpowiednia długość włosa w granicach od 0,5 cm do 1 cm długości. Przy dłuższych włosach istnieje większe ryzyko ich przełamania bądź urwania, natomiast krótsze nie gwarantują uzyskania zadowalającego efektu.

Niekiedy ludzie świadomie rezygnują z jakiejkolwiek depilacji ponieważ na ich skórze krótko po zabiegu pojawiają się czerwone nieestetyczne krostki zwiastujące zapalenie mieszka włosowego. Nie jest to w żadnym razie powód do rezygnacji z możliwości posiadania aksamitnie gładkiej skóry. Należy tylko wiedzieć, jakie kroki powinniśmy podjąć przed i po depilacji, aby ustrzec się powyżej opisanych reakcji skórnych.

Bięcej artykułów na naszej stronie w zakładce – Blog

Woman Newsletter
Waxing always on time

Zawsze na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.