Podrażnienia po depilacji woskiem – jak sobie radzić?

Blog Powrót

Zaróżowiona wrażliwa skóra, ranki, krostki – brzmi znajomo? W pogoni za aksamitnie gładką skórą nieraz zapominamy, iż usuwanie niechcianego owłosienia za pomocą różnorodnych metod może wywołać podrażnienia po depilacji. Powyżej wymieniliśmy tylko niektóre z nich. Aczkolwiek nie jest to powód, który powinien spędzać nam sen z powiek. Gros z nas przechodziło przez to chociaż raz w swoim życiu – to znaczy, że istnieje wiele sprawdzonych sposobów radzenia sobie z ewentualnymi podrażnieniami wynikającymi z depilacji woskiem.

Depilacja a podrażnienia jak sobie radzić
Jak radzić sobie z podrażnieniami przy depilacji
Podrażnienia po depilacji woskiem - jak sobie radzić? - Element 1
Easy Waxing Warszawa
ul. Grzybowska 39
Sprawdź Promocje
Podrażnienia po depilacji woskiem - jak sobie radzić? - Element 2
Easy Waxing Wrocław
ul. Kazimierza Wielkiego 1
Sprawdź Promocje

Podrażnienia po depilacji woskiem

Występowanie krótkotrwałego podrażnienia po depilacji jest rzeczą jak najbardziej naturalną. Mimo wszystko, utrzymywanie się takiego stanu przez okres dłuższy niż dzień czy dwa może być niepokojące i stanowić swoisty sygnał do podjęcia stosownego działania. Podczas zabiegu depilacji woskiem Warszawa może dojść do powierzchownego uszkodzenia naskórka czyli zaburzenia powierzchni warstwy hydrolipidowej przez co skóra będzie z większą łatwością się przesuszała. Z kolei występowanie zaczerwienienia lub krostek może wskazywać na powoli rozwijający się stan zapalny bądź infekcję.

Co możesz zrobić, aby uniknąć podrażnień po depilacji ?

Metody mające przeciwdziałać występowaniu podrażnienia po depilacji są liczne i różnorodne. Nie powinniśmy ich dzielić na te lepsze i te gorsze, gdyż każda skóra ma inne potrzeby. Przy rozważeniu danego remedium zalecamy patrzeć przez pryzmat niezawodności proponowanych technik. Reagowanie na powstałe zmiany skórne po wykonanym zabiegu jest na równi ważne z prewencją – to jest utrzymywaniu skóry w zadowalającej kondycji, aby zwiększyć jej odporność na potencjalne urazy. Tutaj proponujemy kilka wskazówek jak na co dzień troszczyć się o skórę:

Body Balm
  • Regularne nawilżanie skóry przy użyciu balsamów i maseł nawilżających – dzięki temu włoski są coraz to bardziej elastyczne, a przez to też bardziej podatne na zabiegi depilacyjne. Szczególnym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się tu balsamy firmy ROYX PRO o właściwościach łagodzących lub z mocznikiem.
  • Regularne złuszczanie naskórka – możemy korzystać z peelingów kosmetycznych, naturalnych czy też po prostu szorstkiej gąbki. Usuwając wierzchnią warstwę martwego naskórka umożliwiamy włoskom poprawny wzrost. Tym samym zmniejszamy ryzyko borykania się z problemem wrastających włosków.
  • Wybór odpowiedniej metody depilacji – każdy organizm jest inny, tudzież uniwersalna metoda depilacji nie istnieje. Z tego względu możemy wybierać między depilacją woskiem miękkim, woskiem twardym a pastą cukrową. Umawiając się na wizytę zawsze warto zaznaczyć swoje wątpliwości, co do wyboru metody depilacji. Wtedy będziemy mogli doradzić metodę usuwania włosków, która nie tylko będzie dawała zadowalające efekty, ale także będzie odpowiadała potrzebom Twojej skóry.

Natomiast bezpośrednio przed depilacją powinniśmy zadbać o prawidłowe przygotowanie do zabiegu, czyli:

  • 24h przed depilacją nie zażywaj kąpieli słonecznych i nie korzystaj z solarium
  • 24h przed zabiegiem złuszcz naskórek wykonując peeling
  • Upewnij się czy nie masz przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie zabiegu jak np. przerwana ciągłość naskórka w obrębie depilowanej partii ciała, żylaki czy ostre i przewlekłe stany chorobowe skóry

Pasta cukrowa a wosk miękki – odwieczne starcie

Depilacja woskiem miękkim ma swoje zalety oraz mankamenty. Metoda ta gwarantuje szybkie oraz długotrwałe efekty, jednakże wysoka temperatura wosku czy też naciągnięcie skóry przy odrywaniu wosku paskiem mogą okazać się problematyczne zwłaszcza dla skóry wrażliwej czy naczynkowej.

W związku z tym, jeżeli już zdecydujemy się na depilację z usunięciem cebulek włosowych to, zwłaszcza dla skóry wymagającej troskliwej opieki, zalecalibyśmy wybór pasty cukrowej. Jej temperatura jest bardziej zbliżona do temperatury ciała. Ponadto, pastę rozprowadzamy pod włos. Przykleja się ona do samego włosa a nie skóry pod nim. W rezultacie, szybkie pociągnięcie skutkuje wyrwaniem niepożądanych włosków bez narażenia skóry na urazy natury mechanicznej.

Zabieg w studiu depilacji i środki przeciwko powstawaniu podrażnień

Nie bój nic – nie pozostawiamy Was samych na polu walki! Podczas właściwego zabiegu Panie kosmetolog aktywnie podejmują próby służące zapobiegnięciu powstania podrażnień po depilacji. Kluczowe jest tu zadbanie o higieniczne oraz poprawne wykonanie zabiegu. Hmmm… brzmi to może zagadkowo, ale już śpieszymy z wyjaśnieniami.

Przed przystąpieniem do zabiegu kosmetyczka dezynfekuje nie tylko dłonie, ale też rękawiczki używane podczas depilacji. Przed nałożeniem wosku o odpowiedniej temperaturze skóra jest starannie odkażana przeznaczonym do tego płynem z aloesem. Służy on także usunięciu resztki kosmetyków i ma właściwości odtłuszczające.

Następnie nakładany jest talk, dzięki któremu wosk nie przylega bezpośrednio do skóry. Tym samym ryzyko naruszenia integralności naskórka jest mniejsze. Newralgicznym momentem jest to, co następuje po zerwaniu fizelinowego paska z woskiem. Nie ciekawiło Cię dlaczego właśnie wtedy Pani kosmetolog na krótką chwilę przykłada zimną dłoń do danej partii skóry? Służy to próbie schłodzenia, co ma ochraniać naskórek oraz dodać wytchnienia podczas trwania zabiegu.

Dodatkowo, dana partia ciała może zostać oczyszczona płynem do dezynfekcji skóry. Może i jest to chwilowo nieprzyjemne ze względu na uczucie szczypania, ale stosując ten płyn zapobiegamy wdaniu się infekcji w rozszerzone mieszki włosowe. Na samo zakończenie wizyty dbamy o to, żeby ukoić skórę. Większe partie ciała przemywamy oliwką tym samym też usuwając resztki wosku i lekko chłodząc partie ciała poddane depilacji. Z kolei, na wrażliwsze miejsca nakładamy sudocrem – hipoalergiczny krem barierowy o działaniu przeciwzapalnym przeznaczony do łagodzenia podrażnienia po depilacji.

Podrażniona skóra po depilacji – co dalej?

Bezpośrednio po poddaniu się zabiegowi depilacji musimy dać szansę, aby skóra się zregenerowała. Przez co najmniej 24 godziny od dnia zabiegu powinniśmy:

  • Unikać korzystania z basenu, gorących kąpieli, sauny, kąpieli słonecznych i solarium
  • Pokrywać daną partię ciała sudocremem lub innym kremem o właściwościach łagodzących zawierającym składniki aktywne takie jak pantenol, aloes, bepanthen wśród innych
  • Stronić od wykonywania peelingu, gdyż może dojść do poważnego podrażnienia skóry
  • Nie wykonywać zabiegów na ciało takich jak endermologia czy Icoone

Jeżeli w wyniku depilacji pojawi się podrażnienie, które utrzymywać się będzie przez więcej niż dzień od zabiegu należy w dalszym ciągu smarować skórę maściami i kremami łagodzącymi. W przypadku, gdy zmiany okażą się na tyle poważne, że będą stanowczo ograniczać codzienną aktywność zalecamy zasięgnięcie opinii dermatologa.

Więcej artykułów w zakładce Blog

Umów wizytę
online

Woman Newsletter
Waxing always on time

Zawsze na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.