Kwasy i enzymy na twarz, czyli peeling chemiczny w akcji

Blog Powrót

Peeling chemiczny – brzmi groźnie. Tymczasem kwasy i enzymy, na których opierają się w głównej mierze zabiegi złuszczające, bywają tak delikatne, że nie następuje zauważalne złuszczanie. Pomimo tego efektem delikatnego zabiegu jest gładka, odświeżona i promienna cera, a przy głębokim złuszczaniu – także redukcja zmarszczek. Jak to możliwe? Pozwól, że wyjaśnimy co nie co…

kwasy i enzymy
Kwasy i enzymy na twarz, czyli peeling chemiczny w akcji - Element 1
Easy Waxing Warszawa
ul. Grzybowska 39
Sprawdź Promocje
Kwasy i enzymy na twarz, czyli peeling chemiczny w akcji - Element 2
Easy Waxing Wrocław
ul. Kazimierza Wielkiego 1
Sprawdź Promocje

Kluczem do zrozumienia fenomenu polegającego na tym, że spoiwo, które łączy komórki naskórka ze sobą, ulega rozpuszczeniu, a jednocześnie skóra na tym nie tylko nie traci, ale – przeciwnie – zyskuje, jest użycie naturalnie występujących w przyrodzie kwasów i enzymów i pobudzenie dzięki nim przebudowy skóry.

Peeling chemiczny – jak to działa?

Kiedy mieszanina kwasów lub enzymów zostanie nałożona na skórę i rozpuszcza spoiwo łączące ściśle przylegające do siebie komórki naskórka, dochodzi do rozluźnienia wierzchniej warstwy tej tkanki. W ten sposób pozbywamy się zrogowaciałych, martwych komórek, a na powierzchni pojawia się warstwa naskórka ukryta dotychczas pod pokładami starych komórek. Jest to warstwa świeższa, z mniejszą ilością niedoskonałości lub już całkowicie bez nich. Co istotne – niezależnie od głębokości złuszczania, pobudzone zostają podziały komórkowe, co służy przebudowie skóry.

Kwas czy enzymy? Zabiegi złuszczające pod lupą

Rozluźnieniu struktury komórkowej towarzyszy złuszczanie się wierzchniej, martwej warstwy naskórka. Stopień i intensywność tego procesu zależą w największym stopniu od trzech czynników:

  • czasu kontaktu substancji aktywnej z naskórkiem;
  • stężenia składników peelingujących;
  • składu mikstury złuszczającej – może ją bowiem tworzyć kilka kwasów lub jeden albo może to być enzym, czyli białko o aktywności trawiącej.

W peelingu chemicznym najczęściej składnikami aktywnymi są naturalnie występujące w przyrodzie hydroksykwasy – alfa lub beta oraz enzymy. Najwięcej kwasów i enzymów znajduje się głównie w owocach (np. kwas cytrynowy, enzym papaina z papai czy bromelaina z ananasa) i stamtąd są też pozyskiwane. Źródłem kwasów może być również kora wierzb (dostarcza kwasu salicylowego) lub orzechy (np. gorzkie migdały, w których znajduje się naturalny kwas migdałowy).

Eksfoliacja kwasami lub enzymatyczna i jej efekty

Na rezultaty zastosowania peelingu chemicznego z wykorzystaniem kwasów lub enzymów nie trzeba czekać długo, ponieważ pierwsze efekty pojawiają się już bezpośrednio po usunięciu preparatu ze skóry – i to po pieszym zabiegu oraz niezależnie od stopnia głębokości złuszczania. Dalsze korzystne skutki eksfoliacji chemicznej można zobaczyć kilka tygodni po jej przeprowadzeniu – będzie to efekt pobudzenia aktywności podziałowej komórek, dzięki któremu nastąpi szybka przebudowa skóry i coraz bardziej widoczna w ciągu kolejnych dni poprawa cery.

Natomiast dzięki głębokiemu złuszczaniu, które dociera aż do warstwy siateczkowej skóry, można uzyskać nawet działanie przeciwzmarszczkowe.

Czy złuszczanie przez peelingi chemiczne jest bezpieczne?

Uspokajamy: zabiegów złuszczających z wykorzystaniem peelingów kwasowych lub enzymatycznych nie trzeba się bać. Dzięki urozmaiconej ofercie składników aktywnych można dobrać kwasy i enzymy tak, że ta konsekwencja zabiegu, która może zniechęcać do poddania się peelingowi, czyli nieestetyczne łuszczenie się naskórka, nie będzie widoczna. Warunkiem jest wnikliwe poznanie rodzaju skóry i jej potrzeb podczas wywiadu – w salonach Easy Waxing w Warszawie lub we Wrocławiu to obowiązkowy element wstępny pracy kosmetologa z klientem.

Zabiegi złuszczające tylko jesienią – czy to mit?

Spora dawka promieni słonecznych bezpośrednio padających na skórę, która wcześniej została poddana peelingowi, jest niewskazana, ponieważ uwrażliwiona zabiegiem tkanka może zareagować uczuleniem, nadwrażliwością lub mogą pojawić się przebarwienia. Z tego powodu rekomendacja, aby zabiegi złuszczające najlepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym z uwagi na brak ostrego słońca, pozostaje aktualna. Na szczęście, obecnie dysponujemy rozwiązaniami kosmetologicznymi, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie peelingów tak, aby skóra nie była podrażniona i nie reagowała źle na (rozsądny) kontakt ze słońcem.

I na koniec ważna uwaga: peelingi chemiczne najczęściej stosuje się w okresie jesienno-zimowym nie tylko z powodu ochrony przed słońcem. Również dlatego, że w tym okresie odsłaniają się niedoskonałości skórne dotychczas maskowane opalenizną.

Umów wizytę
online

Woman Newsletter
Waxing always on time

Zawsze na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.