Depilacja jako popularny zabieg wśród kolarzy i triathlonistów

Blog Powrót

Z pewnością wiele osób zastanawia się, dlaczego kolarze i triathloniści decydują się na depilację. Czy chodzi o względy estetyczne, a może o opory powietrza podczas jazdy? Sporo w tym prawdy, ale to nie koniec przyczyn. Chodzi bowiem również o regenerację oraz urazowość tym w sporcie. Depilacja ułatwia przeprowadzenie masaży i wprowadzanie przez skórę składników aktywnych w postaci kremów lub żeli depilacja. Jest niezmiernie istotna przy wywrotkach, gdyś ma duży wpływ na łatwe i skuteczne opatrywanie ran oraz skaleczeń.

Depilacja jako popularny zabieg wśród kolarzy i triathlonistów

Depilacja a wyniki i estetyka

Bardzo często na zawodach sportowych setne części sekundy decydują o wygranej. Sportowiec powinien zrobić zatem wszystko, co możliwe, aby te ułamki sekund zadziałały na jego korzyść. W związku z tym, sportowiec powinien między innymi poddać się depilacji. Zabieg ten zmniejsza bowiem opór powietrza, jaki powstaje podczas ruchu. Dlatego gładkość skóry ma znaczenie dla zdobywania trofeów i bicia rekordów szybkości i wytrzymałości. Pozbycie się owłosienia ma zatem korzystny wpływ na powiększenie możliwości sportowca. To bardzo ważne, zwłaszcza dla zawodników ze światowej czołówki.

Depilacja kolarzy i triathlonistów ma również aspekt estetyczny, gdyż współczesna moda oraz wizerunek sportowca są silnie nastawione na eksponowanie gładkiego i umięśnionego ciała. Ponieważ portowcy to często idole dla wielu ludzi, osoby te – wzorem gwiazd, które podziwiają – decydują się na depilację całego ciała. Poddanie się zabiegowi usuwania zbędnego owłosienia nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku, zabiegi nie są nieprzyjemne i – przede wszystkim – na długo pozwalają cieszyć się gładką skórą.

Warto, myśląc o depilacji, postawić na długotrwałe rozwiązanie problemu i zafundować sobie zabieg usunięcia zbędnego owłosienia laserem.

Bezpieczeństwo dla sportowca

Depilacja – choć to wcale nie takie oczywiste – wpływa na bezpieczeństwo sportowców, zwłaszcza podczas zawodów. Nieodłącznym, choć niepożądanym, elementem kolarstwa i triathlonu są kontuzje, rany i skaleczenia. Niejednokrotnie urazy mają dużą powierzchnię, przez co gorzej się goją. Pamiętajmy, że owłosione nogi lub przedramiona będzie zdecydowanie trudniej opatrzyć niż gładkie.

Na zranienia w pierwszej kolejności zazwyczaj przyklejane są plastry, które potem trzeba oderwać. Odrywanie plastrów zdecydowanie lepiej wykonać na skórze pozbawionej włosków. Powód jest prosty: oderwanie plastra jest mniej nieprzyjemne. Warto też pamiętać, że depilacja kolarzy i triathlonistów przyczynia się również do ułatwienia ewentualnego oczyszczania zabrudzonych ran. Rany te u sportowców, którzy nie poddali się depilacji, mogą być wypełnione włosami i materiałem nieorganicznym lub biologicznym. Oczyszczenie miejsca kontuzji bywa w grupie osób niepoddających się depilacji zdecydowanie trudniejsze, a ryzyko, że akurat rana będzie zawierać drobiny materiału, których nie da się usunąć, jest wyższe.

Bardzo ważnym elementem odpowiedniego dla sportowca stylu życia, oprócz intensywnych treningów i diety, jest również odnowa biologiczna. Sportowcy są poddawani specjalistycznym masażom i innym zabiegom, podczas których aplikowane są maści i kremy o działaniu regenerującym, przeciwbólowym czy relaksującym. Preparaty te zdecydowanie łatwiej aplikuje się na gładką skórę – szybciej się wchłaniają oraz lepiej działają. Nie drażnią też skóry przy mieszkach włosowych. Daje się to zauważyć szczególnie po przeprowadzeniu depilacji woskiem lub laserowej i porównaniu uzyskanych efektów ze skórą niepoddaną depilacji.

Wentylacja i higiena

Bardzo ważna dla naszego organizmu jest termoregulacja, zwłaszcza w upalne dni i dodatkowo przy wysiłku fizycznym. Skóra gładka znacznie lepiej oddycha. Chociaż można narzekać na nadmierne pocenie się, to właśnie dzięki temu mechanizmowi organizm zostaje schłodzony i jest zdolny do jeszcze intensywniejszego wysiłku. Owłosiona skóra zdecydowanie gorzej odparowuje wodę, a co za tym idzie – zostaje mniej skutecznie schłodzona.

Jest jeszcze jeden minus nieogolonych nóg u kolarzy i triathlonistów: do włosków na skórze, w dodatku silnie spoconej podczas zawodów, przykleja się wszystko, co fruwa w pobliżu asfaltu. Ponadto po zawodach zdecydowanie łatwiej można się odświeżyć, mając skórę wydepilowaną. 

Zapraszamy do Easy Waxing na męską depilację woskiem i depilację laserową

Woman Newsletter
Waxing always on time

Zawsze na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.