Eksfoliacja kwasami – kwas kwasowi nierówny

Blog Powrót

AHA BHA PHA, czyli rodzaje kwasów w kosmetyce

Eksfoliacja kwasami rządzi się swoimi prawami. Jeśli sądzisz, że kosmetyczka podczas zabiegu eksfoliacji zastosuje na twoją tłustą cerę taki sam kwas, jaki nałożyła na suchą skórę twojej najlepszej przyjaciółki, to się mylisz. Kategoria zastosowanego środka złuszczającego ma znaczenie: zarówno dla bezpieczeństwa samej skóry, jak i efektywności działania. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.

Istnieją trzy grupy kwasów hydroksylowych:

  • AHA – alfahydroksykwasy
  • BHA – betahydroksykwasy
  • PHA – polihydroksykwasy.
Eksfoliacja kwasami - kwas kwasowi nierówny
Eksfoliacja kwasami - kwas kwasowi nierówny - Element 1
Easy Waxing Warszawa
ul. Grzybowska 39
Sprawdź Promocje
Eksfoliacja kwasami - kwas kwasowi nierówny - Element 2
Easy Waxing Wrocław
ul. Kazimierza Wielkiego 1
Sprawdź Promocje

Eksfoliacja kwasami – sposób doboru odpowiedniego kwasu

Eksfoliacja kwasami wiąże się z konieczność indywidualnego doboru kwasu hydroksylowego do rodzaju cery.

Kwasy AHA – skóra sucha

Do skóry suchej – kosmetyczka zastosuje kwasy z grupy AHA. Do wyboru jest kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy, winny, cytrynowy lub migdałowy, czyli jeden z tych, które powszechnie występują w przyrodzie. Ich przydatność w pielęgnowaniu skóry suchej wynika z faktu, że działają tylko na naskórek. Kwasy z tej grupy rozpuszczają się w wodzie, ale nie mają zdolności przenikania warstwy sebum (łoju skórnego), a co za tym idzie – penetrowania głębszych warstw skóry i oczyszczania porów.

Ale uwaga: ci, którzy mają problemy z trądzikiem, będą poddawani zabiegom (eksfoliacja kwasami) z wykorzystaniem kwasu migdałowego – ponieważ substancja ta ma silne właściwości antybakteryjne. Eksfoliację kwasami AHA poleca się też posiadaczom skóry zgrubiałej lub zniszczonej opalaniem się. Ciekawostką jest, że w zależności od pH, w którym kwasy będą użyte, zmienia się ich sposób działania: jeśli odczyn środowiska jest kwaśny, substancje z grupy AHA są znakomitymi eksfoliantami. Przy pH wyższym bardziej nawilżają, niż złuszczają.

Kwasy BHA – cera mieszana

Do skóry tłustej, trądzikowej, z wypryskami oraz do zabiegów na linii T przy cerze mieszanej – polecane są środki zawierające kwasy z grupy BHA. Substancje te, w przeciwieństwie do grupy AHA, mają zdolność do przenikania przez sebum i głębokiego oczyszczania porów skóry, likwidacji zaskórników oraz pobudzania odnowy skóry.

Co więcej: kwasy te potrafią również wnikać w głąb mieszków włosowych. Właściwości te wynikają z faktu, że wszystkie kwasy z grupy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach. W kosmetyce z grupy BHA stosuje się głównie kwas salicylowy – to sprawdzony przez pokolenia składnik chemiczny wielu preparatów antytrądzikowych. Karierę w kosmetyce robi także za sprawą swoich właściwości przeciwzapalnych (ponieważ jest spokrewniony z kwasem acetylosalicylowym, czyli głównym składnikiem wielu leków przeciwgrypowych).

Wspomnimy jeszcze o interesującej pochodnej kwasu salicylowego: LHA – lipohydroksykwasie, który jest jednym z nowszych „wynalazków” stosowanych w preparatach kosmetycznych. Z uwagi na swoją budowę cząsteczkową, w niskich stężeniach działa łagodniej niż kwas salicylowy, a eksfoliacja kwasami z jego wykorzystaniem gwarantuje złuszczenie naskórka w sposób łudząco podobny do naturalnego procesu usuwania martwych komórek.

Kwasy PHA – skóra wrażliwa

Do skóry wrażliwej, z łuszczycą, trądzikiem różowatym – eksfoliacja kwasami będzie wykonana z wykorzystaniem kwasów z grupy PHA, ponieważ dzięki większej cząsteczce i wynikającemu z tego wolniejszemu przenikaniu działają one łagodniej niż seria AHA, a przy tym mają prawie te same właściwości co kwasy z tej grupy. Plus wiele więcej – ponieważ działają na poziomie naskórka (peelingując go) i skóry właściwej (pobudzając procesy odnowy):

  • znakomicie nawilżają, łagodzą podrażnienia i wzmacniają barierę lipidową skóry;
  • to cenne antyutleniacze;
  • redukują rozszerzone naczynka krwionośne i zaczerwienienia;
  • nie uwrażliwiają na działanie promieni UV.

Z tej grupy wykorzystuje się kwasy:

  • laktobionowy
  • glukonolakton
  • glukoheptalakton.

Więcej artykułów na naszej stronie easywaxing.pl w zakładce – Blog

Umów wizytę
online

Woman Newsletter
Waxing always on time

Zawsze na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.