Depilacja i sport – dlaczego sportowcy powinni się depilować?

Blog Powrót

Bardzo łatwo zauważyć, że sportowcy dbają, aby ich ciało było idealnie gładkie wszelkimi dostępnymi metodami – depilacja, epilacja, jednorazowa maszynka. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o modę na kompletną depilację. Bowiem włoski na ciele mogą wpłynąć bezpośrednio na wyniki sportowe.

Dlaczego sportowcy powinni się depilować? Depilacja przy uprawianiu sportu - czy warto?

Higiena i komfort

Sportowcy podczas treningu lub zawodów intensywnie się pocą. Drobinki potu osadzają się na włoskach. Z czasem pot staje się źródłem nieprzyjemnego zapachu, gdyż zostaje rozłożony przez bakterie zasiedlające naszą skórę. Ponieważ pot jest pożywką dla bakterii, zwiększa również ryzyko ewentualnej infekcji. Zatem im mniej potu, tym mniejszy problem z higieną.

Z powyższych przyczyn depilacja takich miejsc, jak pachy, klatka piersiowa czy okolice intymne ułatwia utrzymanie czystości i zapewnia komfort podczas treningu. Bardzo ważny dla sportowców jest fakt, że gładka skóra szybciej chłodzi. Zwłaszcza jeśli treningi są ciężkie i podczas nich następuje intensywne wydzielanie potu.

Zapewnienie gładkiej skóry jest również bardzo istotne dla łatwiejszego gojenia się ran i otarć. Każda rana musi być utrzymana w czystości, dlatego lepiej pozbyć się niepotrzebnych włosków, aby nie przeszkadzały oczyszczania i dezynfekcji uszkodzeń ciała oraz nie utrudniały wymiany opatrunków.

Jeśli sportowiec stosuje kremy lub maści, to znacznie lepiej wchłaniają się one na skórze pozbawionej włosków. Również zabiegi rehabilitacyjne lub masaże będą zdecydowanie bardziej efektywne po depilacji.

Wyniki i bezpieczeństwo

Zauważono, że obecność owłosienia wpływa zdecydowanie niekorzystnie na wyniki sportowe, ponieważ zwiększa opór powietrza lub wody. W szczególności obserwuje się to u kolarzy oraz pływaków. Przykładowo: kolarz o gładkiej skórze, podczas jazdy na dystansie 40 km, może zaoszczędzić nawet 1 minutę.

Uprawianie sportu wymaga poświęcenia ze strony zawodnika, który podczas treningu lub udziału w konkursach sportowych narażony jest z powodu owłosienia na niedogodności i utrudnienia. Obecność włosków na ciele może bowiem powodować dyskomfort lub nawet ból – do sytuacji takich dochodzi m.in. podczas zakładania lub zdejmowania ciasnych strojów nurków czy kolarzy.

Owłosienie może też być przyczyną bardzo bolesnego uszkodzenia skóry, na przykład gdy podczas wypadku w trakcie jazdy rowerem dojdzie do wplątania włosków w ruchome części roweru.

Efekt estetyczny

Sport to przede wszystkim ciężka praca nad ciałem, jego możliwościami oraz nad własnym charakterem. To, jaką sylwetkę sportowiec prezentuje, świadczy o ilości wysiłku, jaki włożył, aby dojść na szczyt. Sylwetki tej nie da się wyeksponować należycie, jeśli skórę pokrywają włoski. Dobrym przykładem są kulturyści. Ich znakomicie umięśnione ciało najlepiej prezentuje się bez włosków – widać dokładny przebieg i pracę każdego mięśnia. Depilacja kulturystów jest konieczna również i z tego powodu, że łatwiej można równomiernie rozprowadzić na gładkim ciele olejki pielęgnujące i nadające lśnienie skórze napinanej podczas eksponowania bicepsów.

Wiedzieli o tym już starożytni Grecy i Rzymianie – zwyczaj nanoszenia oliwy na gładkie ciało gladiatora czy uczestnika Igrzysk był powszechną praktyką. Wprawdzie setki lat temu o gładkie i pokryte olejkami ciało dbano głównie po to, aby utrudnić przeciwnikowi uchwycenie ciała np. w zapasach, ale przy okazji można było dokładnie zaprezentować umięśnioną sylwetkę publice zgromadzonej na Igrzyskach. Depilacja dla kulturystów sprzed wieków była też gwarantem i na to, że gładkie, estetyczne ciało przyciągnie spojrzenia ówczesnych dam.

Estetyka ciała jest też walorem priorytetowym w przypadku tancerzy – niezależnie od tego, czy tańczą w balecie, uprawiają łyżwiarstwo figurowe, tańczą w formacji prezentującej tańce nowoczesne albo też są zawodnikami turnieju tańców latynoamerykańskich czy klasycznych. Ponieważ taniec to ruch całego ciała, który nawet w spokojnym wydaniu potrafi wygenerować sporą ilość potu, a ponadto związany jest z unoszeniem rąk i prezentacją ciała (przyodzianego w nieraz bardzo skąpy strój), depilacja tancerzy jest absolutną koniecznością.

Depilacja zapewnia komfort i bezpieczeństwo wszystkim sportowcom oraz osobom niezwiązanym ze sportem, które aktywnie spędzają czas. Idealnym rozwiązaniem są metody trwałej depilacji owłosienia, gdyż gwarantują gładką skórę na długi czas.

Zapraszamy do Easy Waxing na męską depilację woskiemdepilację laserową, Icoone Wrocław i inne.

Woman Newsletter
Waxing always on time

Zawsze na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.