Depilacja a pływanie, czyli dlaczego pływacy powinni się depilować

Blog Powrót

Pływanie można postrzegać jako inspirację do usuwania zbędnego owłosienia, bowiem zabiegom depilacji poddaje się coraz więcej pływaków, tych zawodowych oraz amatorów. W czym tkwi fenomen usuwania zbędnego owłosienia? Jaki ma wpływ na pływanie i osiągane wyniki? Z jakich przyczyn depilacja stała się niemal obowiązkiem dla pływaków?

Depilacja a pływanie. Dlaczego pływacy powinni się depilować.
Depilacja a pływanie, czyli dlaczego pływacy powinni się depilować - Element 1
Easy Waxing Warszawa
ul. Grzybowska 39
Sprawdź Promocje
Depilacja a pływanie, czyli dlaczego pływacy powinni się depilować - Element 2
Easy Waxing Wrocław
ul. Kazimierza Wielkiego 1
Sprawdź Promocje

Pływanie i pokonywanie oporu wody

Depilacja pływaków może zaważyć na zdobyciu medalu lub odpadnięciu z zawodów. Dla sportowców startujących w zawodach na najwyższym światowym poziomie, taka kwestia, jak zwiększony opór wody spowodowany przez włosy na ciele, jest bardzo ważna a wręcz kluczowa. W sportach wodnych gładkość skóry ma bowiem priorytetowe znaczenie.

Jeszcze niedawno sportowcy startowali w stroju zwanym „skórą rekina”. Inspirowana naturą powierzchnia kombinezonu była tak gładka, że pływak przecinał wodę z minimalnym oporem. Obecnie ta technologia jest zakazana na zawodach pływackich. Jednak uświadamia, jak ważna jest w tym sporcie idealnie gładka skóra.

Włoski na skórze zakłócają bowiem hydrodynamikę przepływu wody wzdłuż ciała – działają niczym rozpraszacze strumienia cieczy i generatory mikrowirów. Depilacja laserowa lub inny rodzaj trwałej depilacji są tym elementem ciała, który – dosłownie o włos – może zdecydować o zwycięstwie w tym sporcie.

Higiena i komfort pływaka

Depilacja pozwala na wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu potu. Za powstawanie nieprzyjemnej woni odpowiedzialne są bakterie bytujące na skórze. Rozkładają pot, którego cząstki osadzone są m.in. na włoskach. To właśnie produkty przemian biochemicznych potu wywołane przez bakterie stają się jest źródłem przykrego zapachu bijącego od ciała. Nie da się zatem ukryć, że im mniej potu, tym mniej problemu z higieną i z liczbą bakterii zasiedlających skórę. Obfite namnażanie tych drobnoustrojów naraża dodatkowo sportowca na infekcje.

Golenie tradycyjną maszynką nie sprawdzi się, niestety, w przypadku sportowców – ze względu na podrażnienie skóry, jakie najpierw wywołuje ten zabieg, a następnie stan zapalny i związaną z tym retencję wody w organizmie.

Rozwiązaniem będzie depilacja woskiem lub laserowa – już kilka zabiegów wystarczy, aby na długo pozbyć się niechcianego owłosienia. Po depilacji laserowej pływacy nie muszą już poświęcać tak dużo czasu na kosmetykę własnego ciała i mogą w pełni skupić się na treningach.

Regeneracja po treningu pływackim

Dla sportowców równie istotna, jak dobry trening oraz odpowiednia dieta, jest odnowa biologiczna. Dla pływaków nieodłącznym jej elementem są masaże. Podczas zabiegu aplikuje się na skórę maści rozgrzewające lub różne kremy pielęgnujące. Gładka powierzchnia skóry ułatwia wchłanianie tych preparatów.

Po treningu sportowcy często sięgają po żele łagodzące ból mięśni. Należy również wspomnieć o ranach czy otarciach, które zdarzają się w każdym sporcie. Zdecydowanie prościej oczyścić ranę i nałożyć opatrunek na skórę pozbawioną włosków.

Chłodzenie i względy estetyczne

Pocenie się to doskonały mechanizm schładzający, dzięki któremu możliwy jest dalszy wysiłek. Warto pamiętać, że pomimo iż pływak trenuje w wodzie, też rozgrzewa się jego ciało. Im powierzchnia jego skóry jest gładsza, tym lepiej działa chłodzenie – w wodzie nie jest ono odczuwalne, ale poza nią, po treningu lub zawodach – jak najbardziej już tak.

Wydepilowane ciało pływaka jest bardziej estetyczne, ponadto lepiej można wyeksponować sylwetkę i mięśnie. Widać to szczególnie w takich dyscyplinach sportowych związanych z wodą, jak skoki z trampoliny lub balet wodny. Ciało jest wtedy silnie eksponowane na widok publiczny, a wdzięk ruchu czy poprawność wykonania ewolucji podczas skoku do wody są oceniane wespół z estetyką wyglądu całej sylwetki.

Kiedy sportowiec pływak ma pewność, że wydepilowane nogi, pachy, ramiona i bikini będą budzić tylko pozytywne odczucia estetyczne, może głęboko skupić się na precyzyjnym wykonaniu tańca baletowego w wodzie lub oddaniu perfekcyjnego skoku do wody. Mając gładkie ciało, nie musi martwić się, że nieusunięte owłosienie może stać się powodem obniżenia oceny jurorów za całokształt prezentacji.

Dbanie o swój wizerunek jest zatem obecnie u sportowców pływaków obowiązkiem – są bowiem oni obserwowani przez tysiące ludzi z całego świata Wielu z nich staje się również idolami dla młodego pokolenia.

Zapraszamy do Easy Waxing na męską depilację woskiem i depilację laserową, Icoone Wrocław.

Woman Newsletter
Waxing always on time

Zawsze na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.