Hirsutyzm, czyli jeszcze jedna ze spraw damsko-męskich

Blog Powrót

Włoski pokrywające ciało człowieka od stuleci spełniają kluczowe funkcje takie jak regulacja temperatury ciała czy ochrona przed mikrourazami. Z powodu licznych zmian zachodzących w społeczeństwie, a tym samym w obowiązującym kanonie piękna, coraz większy odsetek populacji poddaje się zabiegom depilacji w celu uzyskania aksamitnie gładkiej skóry. Niepożądane owłosienie, zwłaszcza u kobiet, jest na porządku dziennym, ale nie jest równoznaczne z hirsutyzmem. Warto tu nadmienić, iż może ono występować nie tylko w wielu odsłonach, ale także i w różnych miejscach. Od delikatnego meszka do grubszych włosków spędzających sen z powiek.

W którym momencie powinniśmy zastanowić się czy tak to rzeczywiście powinno wyglądać? Kiedy przestaje być to problem jedynie natury kosmetycznej a rodzi się w nas podejrzenie o podłożu chorobowym? W niniejszym artykule chcielibyśmy poruszyć istotny temat hirsutyzmu. Co to jest? Jak się objawia? Jakimi środkami można z tą dolegliwością walczyć? Są to tylko niektóre pytania, na które znajdą Państwo tu odpowiedź.

Hirsutyzm a Depilacja Laserowa Woskiem Pastą Cukrową Nadmierne Owłosienie

Pora dowiedzieć się co w trawie piszczy…

Hirsutyzm to zaburzenie, dla niektórych problem, dotyczący występowania nadmiernego oraz ciemnego owłosienia u przedstawicielek płci pięknej na typowo męskich partiach ciała. Najczęściej zalicza się do takowych obszarów klatkę piersiową, brzuch, plecy, pośladki czy wewnętrzną stronę ud. W znacznej ilości przypadków są to zmiany będące jednocześnie objawem występowania innych chorób. Wobec tego tą przypadłość powinniśmy traktować jako swego rodzaju wskaźnik, że kolokwialnie mówiąc w naszym organizmie coś dzieje się nie po naszej myśli.

Hirsutyzm hirsutyzmowi nie równy

Przyczyny występowania tego zaburzenia są różnorodne. Nadmierne owłosienie jest najczęściej objawem zachwiania gospodarki hormonalnej organizmu kobiety. Spowodowane jest ono działaniem androgenów, potocznie nazywanymi męskimi hormonami płciowymi. Nie dajmy się łatwo zmylić – są one wytwarzane, aczkolwiek w mniejszej ilości, także przez jajniki i nadnercza w organizmach płci pięknej. Występowanie hirsutyzmu może świadczyć o nadprodukcji androgenów przed organizm żeński czy też wzmożoną wrażliwość mieszków włosowych na dostarczane hormony. Takie zmiany endokrynologiczne mogą wywodzić się chociażby z zaburzenia działania jajników lub nadnercza, otyłości, cukrzycy typu 2 czy nawet przyjmowania leków hormonalnych.

Trzymając się tej myśli możemy połączyć występowanie hirsutyzmu wraz upływem czasu czy też rozwojem organizmu kobiety. U kobiet w ciąży występuje z powodu naturalnego zachwiania gospodarki hormonalnej. W przypadku menopauzy, wytwarzany estrogen nie równoważy poziomu wytwarzanego androgenu.

Jednakże, idiopatyczna odmiana hirsutyzmu może zostać wykryta u tych, cechujących się prawidłowym poziomem androgenów – w takich przypadkach zaburzenie to jest uwarunkowane genetycznie. Taka przyczyna hirsutyzmu jest najczęściej diagnozowana u kobiet pochodzenia indyjskiego czy z Bliskiego Wschodu.

Jak można sobie z tym poradzić?

Najważniejsze jest wykrycie choroby z którą mamy do czynienia. Zauważywszy niepokojące prawidłowości należy zwrócić się do specjalisty, który przeprowadzi dokładny wywiad mający na celu stwierdzenie czy rzeczywiście mamy do czynienia z zaburzeniem oraz wyłonienie czynników wywołujących je. W celach diagnostycznych często lekarze posługują się skalą Ferimmana-Gallweay określając tym samym stopień owłosienia w wybranych miejscach androgenozależnych. Jednakże z uwagi na subiektywność badania są też przeprowadzane inne, zwłaszcza te określające poziom hormonów we krwi.

Skuteczność podejmowanego leczenia zależy od tego z jaką odmianą hirsutyzmu mamy do czynienia. Na hirsutyzm wtórny można oddziaływać poprzez stosowanie leków antyandrogenowych, które wyrównują poziom tych hormonów we krwi. Są to przykładowo środki antykoncepcyjne. Wadą takiego rozwiązania jest długi czas oczekiwania na rezultaty. Efekty będzie można zauważyć minimum 6 miesięcy od podjęcia kuracji, czyli wtedy kiedy nowe włoski, które wyrosną podczas leczenia zastąpią te stare. Niestety, ale w przypadku zaburzenia spowodowanego genetyką, żadna kuracja ingerująca w gospodarkę hormonalną nie będzie w stanie dać nam długotrwałych efektów. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem są zabiegi kosmetyczne usuwające owłosienie czyli depilacja.

Rozwiązanie w stylu Easy Waxing

W aspekcie depilacji zalecamy zwrócić się do specjalistów w wybranej dziedzinie, zwłaszcza że dłuższe włoski mogą powodować większy dyskomfort podczas przeprowadzania innych zabiegów np. endermologia. Różnorodność dostępnych metod jest zaskakująca. Można wybierać spośród depilacji woskiem miękkim, twardegopasty cukrowej czy też depilacji laserowej. Każda z metod jest dedykowana do danego profilu klienta oraz kładzie nacisk na inne wartości, którymi ten może się kierować. W dodatku, podczas konsultacji zalecana metoda jest odpowiednio dobrana nie tylko biorąc pod uwagę oczekiwania klienta, ale także stan wyjściowy skóry.

Woman Newsletter
Waxing always on time

Zawsze na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.