Menu
Tablet menu
  

Kilka słów o sposobach na wrastające włoski

Czy po depilacji mocno swędzi Cię skóra? Pojawiają się czerwone kropki, w których czasem zbiera się ropa? Czy kiedykolwiek miałaś/miałeś wrażenie, że depilacja nie została wykonana dokładnie, ponieważ kilka włosów jakby przylgnęło do skóry i dopiero podważane palcem, igłą lub pęsetką (ile ludzi tyle metod :) ) wydostawały się na zewnątrz? Jeśli odpowiedź, na którekolwiek z powyższych pytań brzmi tak, to oznacza, że masz problem z wrastającymi włoskami. 

Często ludzie rezygnują z depilacji woskiem, czy też pastą cukrową, ponieważ na ich skórze, kilka dni po przeprowadzonym zabiegu pojawiają się czerwone, swędzące krostki, zwane fachowo zapaleniem okołomieszkowym. Wystąpienie takich objawów nie musi jednak prowadzić do rezygnacji z cukrowych, tudzież woskowych metod usuwania owłosienia. Należy tylko wiedzieć, jakie kroki powinniśmy podjąć przed i po depilacji, aby ustrzec się powyżej opisanych reakcji skórnych.
Problem wrastających włosków pojawia się w różnym stopniu u różnych ludzi. Czasem, jest on na tyle poważny, że domowe metody zapobiegania nie przynoszą rezultatów i konieczne jest rozpoczęcie terapii, która wyeliminuje przykre swędzenie i nieestetyczny wygląd skóry.

 

Przyczyny powstawania zjawiska wrastających włosków

Główną przyczyną wrastania owłosienia, jest urwanie włoska - np. podczas depilacji, noszenia zbyt obcisłych spodni etc. - tuż przy skórze, lub czasem w środku kanału, którym włos powinien wydostać się na powierzchnię. Taki urwany włosek zostaje mocno osłabiony i nie ma już siły przebić się na zewnątrz. Zmienia kierunek wzrostu, najczęściej do wnętrza naskórka. Powoduje to podrażnienia, często również stany zapalne, które nazywane są zapaleniem mieszka włosowego. Objawia się ono czerwoną krostką powstającą w obrębie depilowanego miejsca. Gdy włos wrośnie bardzo głęboko, mogą wystąpić stany ropne. Najczęściej jednak włosek wrasta tuż pod powierzchnię błony naskórkowej, dlatego łatwo jest go podważyć i wyciągnąć na zewnątrz. Nie polecamy jednak stosowania igieł, pęset, paznokci itp., gdyż są to mało higieniczne sposoby, które również mogą przyczynić się do zwiększenia podrażnień. Ważne jest również, aby regularnie korzystać z zabiegu depilacji i mieć do niego odpowiednią długość włosa, od 0,5 do 1cm. Przy dłuższych włosach istnieje większe ryzyko ich przełamania bądź urwania.
Poniżej przedstawiamy pomysły na pozbycie się problemu.

Domowe metody radzenia sobie z wrośniętym owłosieniem

Najczęściej stosowanym środkiem zapobiegawczym, jest wykonywanie regularnego peelingu. Odpowiedź na pytanie jaki należy wybrać jest prosta: jakiegokolwiek! Tutaj panuje pełna dowolność. Od scrubów wykonanych własnoręcznie np.: z fusów kawy, ziaren kawy, gruboziarnistej soli morskiej, poprzez kosmetyki które można zakupić w drogeriach, czy też salonach kosmetycznych, aż po peelingi mechaniczne. Te ostatnie stosowane są w trudniejszych przypadkach, ale o tym za chwilę.
Jeśli już zdecydujemy się na wybór produktu, należy pamiętać, aby używać go w miarę regularnie, przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu. Masowana w ten sposób skóra, jest pobudzona a wraz z nią pobudzone zostają mieszki włosowe, dzięki czemu włoski mają więcej siły do przebicia się na zewnątrz, nie zatrzymują się również tuż pod naskórkiem, a nawet jeśli, to peelingujące drobinki, na pewno pomogą je wydostać.
Scrub najlepiej zastosować na wieczór przed planowaną depilacją, gdyż pomaga uzyskać gładką skórę po zabiegu. Po woskowaniu, należy odczekać około 72 godziny, nim będzie można ponownie przystąpić do ścierania martwego naskórka.
Kolejnym sposobem jest zakup preparatu zmiękczającego, w którego składzie znajduje się mocznik, bądź takiego, w którym zawarta jest aspiryna, mająca działanie przeciwzapalne, łagodzące obrzęki. O tych kosmetykach, opowiemy na końcu niniejszego poradnika. Stosować je można dopiero 72 godziny po depilacji, dwa razy dziennie (rano i wieczorem), przez maksimum 2 tygodnie.

Trudniejsze przypadki wrastania włosków – co na nie poradzić?

Skutecznym sposobem jest mechaniczna terapia złuszczająca. W naszym salonie wykonywana za pomocą sprzętu do mikrodermabrazji. Zabieg należy powtórzyć kilka razy, w zależności od problemu, ale dla wytrwałych przynosi naprawdę świetne efekty oraz zapewnia spokój z wrastającymi włoskami na długi czas.
Na początek dla niewtajemniczonych, wytłumaczmy, czym jest terapia mikrodermabrazją diamentową. Otóż najczęściej kojarzona jest, z zabiegami na twarz, jednak stosować ją można, praktycznie, na każdą partię ciała. Jest to bezinwazyjna kuracja wygładzająca skórę, przy użyciu sterylnych ostrzy diamentowych, które ścierają wierzchnią jej warstwę. Starty brud i martwy naskórek są automatycznie odsysane. Zabieg pozwala usunąć złuszczenia, nierówności, skazy, zmarszczki oraz niepożądane przebarwienia. Ważne jest również, iż poprawia ona „wchłanialność”, a co za tym idzie, kosmetyki, które stosuje się po odbytej terapii, szybciej trafiają do głębszych warstw skóry.
W przypadku wrastających włosków, za pomocą sprzętu i diamentowych nakładek głowicy, usuwane są martwe komórki z wierzchniej warstwy naskórka, co umożliwia włosowi szybsze przebicie się przez skórę. Żeby wzmocnić działanie zabiegu, po przetarciu obszaru objętego problemem można nałożyć kwasy AHA, mające właściwości złuszczające i nawilżające. Kwasy powodują również, że skóra staje się cieńsza, przez co dodatkowo ułatwia wydostanie się włosków.
Często zdarza się tak, że klienci po pierwszym zabiegu nie pozbywają się problemu całkowicie. Pamiętajmy jednak, że terapia to proces wymagający serii przynajmniej 4-5 zabiegów. Po kilku wizytach efekty będą na pewno zauważalne.

O tym trzeba pamiętać

Jeśli zapalenie mieszków włosowych przybierze formę ropną, nie należy rozpoczynać żadnej kuracji peelingami, zwłaszcza peelingiem mechanicznym, gdyż istnieje ryzyko rozniesienia ropnych stanów na inne partie skóry. W takim przypadku skórę trzeba najpierw wygoić, wspomagając proces np. maścią z cynkiem, która jest składnikiem Sudocremu. Kremik ten wysuszy ropę, zmniejszy obrzęk i doprowadzi do zagojenia krostek. Wówczas będzie można podejmować dalsze kroki, mające na celu zniwelowanie wrastających włosków.

Godne polecenia kosmetyki

Kiedy poddaliśmy już naszą skórę peelingowi, nie znajdują się na niej już żadne złogi blokujące włosowi drogę na zewnątrz, można przystąpić do aplikacji preparatów, pomagających w walce z wrastającym włoskami. Poniżej przedstawiamy preparaty, sprawdzone przez nas i naszych klientów, które można zakupić w Easy Waxing.

folisan

DEPILEVE FOLISAN

Preparat o płynnej konsystencji. Zapobiega wrastaniu włosów i zapaleniu mieszków włosowych. Dzięki aplikatorowi roll-on stosowanie preparatu jest precyzyjne i wygodne. W składzie preparatu znajduje się kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwzapalnie i złuszczająco. Na rynku, dostępny również w wersji płynu (obj.150 ml) , na większe partie ciała (Foto: Strona producenta Depileve Polska).

XERIAL 30

svr-30

Przeznaczony dla osób z szorstką skórą, skłonnością do rogowacenia mieszkowego oraz wrastających włosków. Składnikami aktywnymi tej substancji są: 30% mocznik, 1% kwas salicylowy, proteazy, seryna, histydyna, alantoina, masło Karité, witamina B5. Po kuracji można spodziewać się następujących efektów: eliminacja szorstkości skóry, wygładzenie, zmiękczenie, długotrwałe nawilżenie. (Foto: strona producenta SVR Polska).

XERIAL 50

xerial-50

Stężenie mocznika w tym preparacie wynosi 50%, jest on przeznaczony do pielęgnacji stóp, jednak doskonale się sprawdza, w przypadku mocno zrogowaciałej skóry, również na innych partiach ciała. Ma dokładnie takie samo działanie jak Xerial 30. (Foto: strona producenta SVR Polska).

 

SVR GOMMAGE

SVR-Gommage

Kolejny z doskonałych produktów SVR, tym razem w formie peelingu. Świetny dla bardzo suchej skóry, zwłaszcza przed zabiegiem depilacji. W jego składzie znajdują się: mikrosfery polietylenowe, 10% mocznik, delikatna baza myjąca bez mydła. Kosmetyk ten łączy właściwości peelingu mechanicznego (błękitne, polietylenowe mikrosfery) i chemicznego (mocznik) delikatnie usuwa martwy naskórek, wygładza skórę, poprawia wchłanianie preparatów nawilżających, sprawia, że skóra staje się miękka i delikatna. (Foto: strona producenta SVR Polska).

Hive z aspiryną

hive

Uniwersalny preparat zapobiegający bolesnemu wrastaniu włosów. Dzięki zawartości kwasu acetylosalicylowego (aspiryna), jest skutecznym środkiem zapobiegawczym, przeciwzapalnym, zmniejszającym nabrzmienie dookoła wrastającego włosa. Przyspiesza gojenie skóry, po każdej depilacji, nawet maszynką do golenia. Polecany również, po goleniu dla panów. Ma formę sprayu, więc łatwo się go rozprowadza po każdej powierzchni skóry. (Foto: Strona producenta Hive of Beauty).


Życzymy sukcesów w walce z wrastającymi włoskami i jednocześnie zapraszamy na konsultacje i zabiegi do Studia Easy Waxing!

 

Bięcej artykułów na naszej stronie w zakładce - Blog


Ostatnio zmienianypiątek, 07 December 2018 21:34
Oceń ten artykuł
(13 głosów)
Easy Waxing

Easy Waxing - Studio Depilacji i Kosmetyki

Strona: www.easywaxing.pl

3 komentarzy

 • hawa

  świetny artykuł!

  napisane przez hawa piątek, 17, October 2014 08:52 Link do komentarza
 • Sywlia0511

  Dla mnie najlepszy jest peeling kawowy + delikatne szorowanie gąbką. Włoski przebijają się łatwiej przez naskórek i problem znika.

  napisane przez Sywlia0511 czwartek, 18, September 2014 14:10 Link do komentarza
 • Agata81

  ja polecam serię Bump Eraiser na wrastające włoski i wszelkie dolegliwości po goleniu:)

  napisane przez Agata81 niedziela, 06, April 2014 10:38 Link do komentarza

Skomentuj

Adresy email nie będą wykorzystywane ani przekazywane do celów marketingowych.

powrót na górę
Depilacja

 

Umów wizytę online

Umów_wizytę

top-salon-easywaxing