Henna brwi i rzęs – jak farbką malowane

Blog Powrót

Henna to naturalny barwnik pozyskiwany z pędów i liści rośliny zwanej lawsonią bezbronną lub hennowym krzewem, który śmiało jest wykorzystywany do wykonywania zabiegu henna brwi i rzęs. Roślina, choć zaliczana do ozdobnych, nie przykuwa uwagi efektownym wyglądem. Co innego olejek cypryjski zawarty w jej kwiatach i… malunki, które można wykonać praktycznie na każdej części ciała dzięki hennie.

Zanim henna brwi i rzęs trafiła do nowoczesnych salonów kosmetycznych (w tym do naszych w Warszawie i we Wrocławiu), robiła karierę na… terenach pustynnych i wśród ludów starożytnych.

Rzęsy i brwi henną malowane Historia Henny Wytwarzanie Henny z Lawsonii
Henna brwi i rzęs - jak farbką malowane - Element 1
Easy Waxing Warszawa
ul. Grzybowska 39
Sprawdź Promocje
Henna brwi i rzęs - jak farbką malowane - Element 2
Easy Waxing Wrocław
ul. Kazimierza Wielkiego 1
Sprawdź Promocje

Henna:- rytuały i medykamenty

Historia stosowania tego barwnika rozpoczyna się ponad 6 tysięcy lat temu w Egipcie – z tego powodu henna zwana jest najstarszym kosmetykiem Starego Świata, czyli Euroazji i Afryki. Wtedy do farbowania włosów i skóry wykorzystywano sproszkowany susz roślinny zmieszany z zakwaszającym rozpuszczalnikiem. Współcześnie henna dostępna jest w postaci gotowych kolorantów i farb w postaci proszku czy żelu i wykorzystuje się ją głównie do zabiegów przyciemniania rzęs i brwi oraz do farbowania włosów. Co odważniejsi malunkami z henny ozdabiają całe ciało, z okolicami intymnymi włącznie.

Malowanie skóry henną przed wiekami było bardzo popularne i miało znaczenie symboliczne, rytualne oraz ochronne – skórę pokrywano henną w celu ochrony przed palącym pustynnym słońcem. Obecnie fantazyjne malunki z henny na skórze to spektakularny przejaw niepospolitej fantazji i chęć wyróżnienia się z tłumu.

Ciekawostką jest, że dawne pokolenia wykorzystywały części lawsonii również w celach leczniczych: wykonywano z nich okłady likwidujące afty, ból głowy, leczące oparzenia i likwidujące obrzęki, a współcześni badacze co rusz odkrywają nowe medyczne zastosowania tego gatunku.

Henna brwi i rzęs – chemia

Henna to produkt całkowicie naturalny, a jej właściwości koloryzujące zapewnione są przez pomarańczowo-czerwony pigment znajdujący się w liściach i pędach lawsonii, zwany w literaturze od nazwy rośliny lawsonem. Chemicznie to pochodna naftochinonu.

Ten czerwonawy pigment maskowany jest w pędach i liściach lawsonii przez zielony chlorofil. Aby ujrzał światło dzienne, konieczne jest potraktowanie ekstraktu roślinnego roztworem o kwaśnym odczynie (np. wodą z sokiem z cytryny). Nałożenie takiej pasty na ciało powoduje, że cząsteczki lawsonu, dzięki powinowactwu do aminowych grup białek, migrują do keratynowej struktury włosa i przenikają przez zewnętrzne warstwy skóry.

Henna brwi i rzęs na oczach (prawie) wszystkich

Chcesz mieć oczy, od których nie można oderwać wzroku i rzęsy oraz brwi jak malowane? Odwiedź jeden z salonów Easy Waxing: w Warszawie lub we Wrocławiu. Nasze kosmetyczki doskonale wiedzą, jaki kolor henny dobrać (i jak wymodelować kształt brwi), aby uzyskać głębię spojrzenia, uwypuklić naturalne piękno oprawy oczu i zapewnić zdrowie włoskom tworzącym rzęsy i brwi (henna odżywia je, czyni odporniejszymi na działanie czynników środowiskowych, bo zamyka łuski włosa i nadaje piękny połysk).

Dla zasady dodamy jeszcze, że henna brwi i rzęs znakomicie sprawdza się w uwodzeniu: skoro magię spojrzenia „malowanego” tym barwnikiem z powodzeniem wypróbowała już piękna Kleopatra, kusząc Marka Antoniusza, to i współczesne „czarodziejki” mogą z sukcesem stosować tę metodę przykuwania uwagi mężczyzn, którymi są zainteresowane :-).

Umów wizytę
online

Woman Newsletter
Waxing always on time

Zawsze na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter.